قسمت نهم تا سیزدهم هنر مذاکره

تمرین هنر مذاکره در قسمت نهم

کریس واس در قسمت نهم مجموعه هنر مذاکره تمرینی رو انجام می ده که در واقع مذاکره با یک نوجوان بر سر مهمانی نرفتن اون هست. در این قسمت تکنیک های جلسات قبلی رو مرور می کنید و بیشتر با نحوۀ به کار بردن این تکنیک های ناب آشنا می شید. در آخر می بینید که با همین تکنیک ها می شه طرف مقابل رو که در اینجا یک نوجوان مصر هست، متقاعد کرد که از مهمونی رفتن منصرف بشه. در قسمت دهم تکنیک جدیدی بنام وارسی اتهامات یاد می گیرید که با کمک اون می تونید بر احساسات طرف مقابل تأثیر بذارید تا حس بهتری نسبت به شما پیدا کنه. البته کریس واس می گه من عاشق این تکنیک هستم و می خوام کاری کنم شما هم عاشقش بشید چون خیلی کاربردیه. در واقع شرح این تکنیک به صورت خلاصه اینه که شما لیستی از تمامی دیدگاه ها، افتراها و نظرهای منفی طرف مقابل نسبت به خودتون تهیه می کنید و به نوعی اونها رو در جلسه مطرح می کنید تا باعث بشه سنگ بنای همکاری رو پایه گذاری کنید. البته ریزه کاری های کاربرد این تکنیک رو در قسمت 10 به صورت کامل یاد می گیرید و متوجه می شید که چطور باید اجراش کنید.

ارزش نه گفتن و نه شنیدن

در قسمت یازدهم به ارزش نه گفتن و نه شنیدن پی می برید. در واقع در مواقع بسیاری نه شنیدن از طرف مقابل در مذاکره نشانۀ خیلی خوبیه و دالّ بر بی نتیجه بودن تلاش های ما نیست. کریس واس می گه افراد با نه گفتن احساس امنیت و اطمینان پیدا می کنند و حال اگر ما بتونیم در مذاکره هوشمندانه از طرف مقابل پاسخ نه بگیریم، احساس امنیت و آرامش به اونها القا کردیم. در واقع همین باعث می شه نگرش متفاوتی نسبت به ما داشته باشند و بخواند که همکاری رو ادامه بدن. البته این فقط یکی از جنبه های این موضوع هست و کلی نکتۀ مهم و کاربردی دیگه در این باره در قسمت 11 یاد می گیرید.  

مذاکره با همکار

در قسمت دوازدهم، مجدد شاهد یک جلسۀ تمرینی خواهید بود. در این جلسه کریس واس در نقش همکار ظاهر می شه تا بتونه طرف مقابل رو متقاعد کنه که بودجۀ تخصیص داده شده در جای مدّ نظر خرج بشه. در اینجا هم تکنیک های قبلی و جدید به کار گرفته می شه که به جذابیت این قسمت اضافه می کنه. 

انصاف در مذاکره 

در قسمت سیزدهم، موضوع انصاف (Fairness) بررسی می شه. موضوعی که بسیار در مذاکره توسط طرفین استفاده می شه. در حقیقت اگر طرفین حس کنند که معامله منصفانه نیست حاضر به معامله کردن نیستند. حال در اینجا ما یاد می گیریم که چطور با این موضوع برخورد کنیم و تاکتیک هایی رو یاد می گیریم برای اینکه به طرف مقابل القا کنیم رفتار ما منصفانه هست و از این بابت خیال مشتری یا … رو راحت کنیم. ضمن اینکه نکات مهمی هم دربارۀ پایان بخشیدن به مذاکره با جملات مثبت مطرح می شه که تأثیر بسزایی در توانایی شما برای بستن قراردادها و نتیجه گرفتن از مذاکرات خواهد داشت. از دیگر موضوعاتی که در این قسمت مطرح می شه، ترس از ضرر کردن و از دست دادن هست که مربی این دوره بهتون یاد می ده چطور انسان ها تا جائی که می تونن از این ترس دوری می کنند. حالا با تکنیکی که یاد می گیرید، از این موضوع به نفع خودتون در مذاکره بهره می برید که واقعاً کاربردی و راهگشاست. 

ویدیوهای قسمت 9 تا 13

دوست گرامی، برای مشاهده این محتوای ویژه، باید یکی از پلن های اشتراک ویژه سایت ما را تهیه کنید. با تهیه یک اشتراک، به تمامی محتواهای ویژه مانند همین محتوا، دسترسی کامل خواهید داشت. چنانچه مایل به تهیه اشتراک هستید، روی لینک مقابل کلیک کنید: ثبت نام

همین طور می توانید وارد حساب کاربری خود شده و سپس در قسمت سمت راست پنل کاربری، گزینه "خرید اشتراک ویژه" را بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×