EFT و TFT چیست

EFT و TFT چیست و چه تفاوتی با هم دارند

معرفی دو تکنیک TFT و EFT

حتماً دیده‌اید که “متدهای درمانی بر مبنای کار با انرژی” در دنیا معرفی و تبلیغ می‌شود و طرفداران زیادی هم دارد. متدهایی که ادعا می‌شود می‌توانند تأثیر خاطرات منفی گذشته و نیز باورها و ذهنیت محدودکننده را خنثی کنند، درد فیزیکی را برطرف کنند و حتی در زمینۀ لاغری یا چاقی به کمک شما بیایند. این متدها انواع زیادی دارد که یکی از شناخته‌شده‌ترین آنها تی‌اف‌تی (TFT) و نیز ای‌اف‌تی (EFT) است. ما در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که این دو تکنیک دقیقاً چه هستند، چه کار می‌کنند، برای چه مواردی استفاده می‌شوند و تا چه حد اثربخشی دارند. حتماً تا آخر این مقاله را مطالعه کنید که اطلاعات بسیار خوبی به شما می‌دهد.


TFT و EFT چیست و چه مکانیسمی دارد؟

تی‌اف‌تی (TFT-Thought Field Therapy): تکنیک درمان با میدان فکری یا درمان با میدان انرژی فکر نام دارد که مروّج آن دکتر راجر کالاهان، روانشناس اِمریکایی و نیز کوین ترودو است.

ای‌اف‌تی (EFT-Emotional Freedom Technique): تکنیک رهایی از احساسات منفی نام دارد که مبدع آن گری کِریگ، شاگرد دکتر کالاهان است.

هر دو تکنیک EFT و TFT برای خنثی‌سازی احساسات منفی و گیرافتاده نظیر احساس ترس، اضطراب، خودکم‌بینی، افسردگی، ناراحتی، غم و اندوه، پاکسازی احساسات مربوط به خاطرات منفی گذشته و رفع فوبیاهایی از جمله ترس از ارتفاع، رانندگی، صحبت در جمع و غیره بسیار اثرگذار و نتیجه‌بخش است. در حقیقت مبنای کار این دو تکنیک، رفع بلاک‌های انرژی موجود در مِریدین‌ها (Meridians) می‌باشد. طب سوزنی یا طب فشاری هم بر همین مبنا عمل می‌کند. در واقع هر گاه گرفتگی در جریان انرژی بدن ایجاد شود، این گرفتکی خود را در قالب درد فیزیکی، احساس منفی، تنش، عصبانیت، افسردگی، انواع فوبیاها، عادت‌های منفی و عملکرد بد نشان می‌دهد. حال برای رفع این مشکل با فشار دادن مراکز انرژی از طریق فرو بردن سوزن یا با فشار انگشت و بر اساس اصول وضع شده، انسدادهای انرژی در شریان‌‌ها یا مریدین‌ها برطرف شده و انرژی مجدد مانند یک جویِ آب روان به جریان طبیعی خود بازمی‌گردد. حُسن این دو روش این است که پس از برطرف شدن انسداد انرژی، تقریباً دیگر هیچ‌وقت مشکل بازنمی‌گردد و به‌قولی برای همیشه برطرف می‌شود.

در سایت مربی ذهن، هر دو تکنیک ای‌اف‌تی (EFT) و تی‌اف‌تی (TFT) آموزش داده شده است که تصاویر ویدیوهای آموزشی آن را در زیر مشاهده می‌کنید.


آموزش تی‌اف‌تی

کوین ترودو TFT را آموزش می‌دهد که شامل 7 مرحله ضربه زدن است. البته در بسیاری مواقع لازم نیست تمام 7 مرحله را طی کنید. بلکه با همان انجام یک یا دو مرحلۀ اول احساس یا انرژی یا باور منفی خنثی می‌شود. در حقیقت متد تی‌اف‌تی که کوین ترودو در یک ویدیو 47 دقیقه‌ای آموزش می‌دهد کامل‌ترین حالت این تکنیک است و مابقی متدهای تی‌اف‌تی که در سطح اینترنت موجود است (از جمله ویدیو بسیار قدیمی آموزش این روش توسط راجر کالاهان در مصاحبه با کوین ترودو) ناقص است. پس خیال‌تان راحت باشد که در آموزش تی‌اف‌تی مربی ذهن، دقیق‌ترین و کامل‌ترین نسخۀ TFT را دریافت می‌کنید. فقط کافی است روزانه حدود نیم ساعت برای اجرای این تکنیک وقت بگذارید و شاهد نتایج فوق‌العادۀ آن باشید. البته الزاماً لازم نیست هر بار نیم ساعت وقت صرف کنید. در بسیاری مواقع بین 2 تا 5 دقیقه انجام تکنیک کافی است تا مشکل را بدون هیچ عارضه‌ای خنثی کند.

تصویر پنجم از تکنیک تی‌اف‌تی با آموزش کوین ترودو


تصویر چهارم از تکنیک تی‌اف‌تی با آموزش کوین ترودو


تصویر سوم از تکنیک تی‌اف‌تی با آموزش کوین ترودو


تصویر دوم از تکنیک تی‌اف‌تی با آموزش کوین ترودو


تصویر اول از تکنیک تی‌اف‌تی با آموزش کوین ترودو


آموزش ای‌اف‌تی

دربارۀ آموزش EFT هم یک مجموعۀ 8 قسمتی آموزش ای‌اف‌تی در بخش محتوای ویژه قرار داده شده است که ویدیوی مقدمۀ آن را در زیر مشاهده می‌کنید. این روش را دکتر اِستیپلتن آموزش می‌دهد که ایشان شاگرد گری کِریگ بوده است. این درمان‌گر در قسمت نخست به مبنای علمی و اثبات‌شدۀ تکنیک رهایی احساسات منفی می‌پردازد و در باقی قسمت‌ها از ای‌اف‌تی برای ضربه زدن به‌منظور حل مسائلی نظیر بی‌خوابی (قسمت چهارم دورۀ EFT)، استرس و نگرانی (قسمت سوم دورۀ EFT)، رفع باورهای محدودکننده (قسمت پنجم دورۀ EFT)، غلبه بر پرخوری (قسمت هفتم دورۀ EFT) و تجربۀ فراوانی (قسمت ششم دورۀ EFT) استفاده می‌کند.


تصویر 3 از تکنیک ای‌اف‌تی


تصویر 4 از تکنیک ای‌اف‌تی


تصویر 2 از تکنیک ای‌اف‌تی


ویدیو مقدمۀ EFT


دیگر روش‌های درمانی برمبنای انرژی

انواع و اقسام روش‌ها برای غلبه بر انرژی‌ها و احساسات منفی و پرشدت وجود دارد مانند سدونا متد (Sedona Method)، تکنیک بِست (B.E.S.T)، کارت‌های آی‌چینگ مِری میلر، ساینتولوژی و دیانتیکس، PSYCH-K (متد پیشنهادی بروس لیپتون برای رفع باورهای محدودکننده) و غیره. اما این دو تکنیک EFT و TFT بسیار ساده، قدرتمند، مؤثر و نتیجه‌بخش هستند و به شما کمک می‌کنند تا اگر :

  • خاطره‌ای منفی از گذشته دارید بر آن غلبه کنید.
  • استرس، نگرانی، دلهره، تشویش، دلشوره، اضطراب، ترس، شک، ناراحتی، عصبانیت و سایر احساسات منفی را تجربه می‌کنید، آنها را در مدت زمان کوتاهی خنثی کنید و از بین ببرید.
  • باورهای منفی و محدودکننده دارید نظیر اینکه من شایسته نیستم، بی‌عرضه هستم، نمی‌توانم موفق شوم، حافظۀ ضعیفی دارم، نمی‌توانم خوب رانندگی کنم و غیره را نابود کنید.
  • قرار است برای کار مهمی آماده شوید، از EFT و یا TFT برای رفع بلاک‌های احتمالی اقدام کنید و با آمادگی حداکثری کار را انجام دهید.

دیگر کاربردهای این دو تکنیک

در ابتدای مقاله گفتیم که این دو روش برای رفع درد فیزیکی و حتی در زمینۀ لاغری یا چاقی هم کاربرد دارند. حال منظورمان دقیقاً چیست؟ از لحاظ بنیان‌گذاران این دو متد، تقریباً همۀ مشکلات فیزیکی و جسمانی مبنای انرژتیکی دارد. یعنی همان چیزی که طب سوزنی می‌گوید. حال اگر بتوان مشکل را از ناحیۀ انرژی برطرف کرد، کار تمام شده است. مستندات پزشکی بسیاری حاکی از اثربخشی این دو تکنیک در زمینۀ رفع درد و بیماری‌های فیزیکی است که این مستندات در قالب یک مستند علمی معرفی EFT گردآوری شده است و آقای فروغمند زحمت ترجمۀ آن را کشیده‌اند. برای مشاهدۀ این مستند روی این لینک بزنید. یا مثلاً برای لاغری یا چاقی نیز شما لازم است ضربه بزنید تا انواع بلاک‌های انرژی مرتبط با آن رفع شود و در نتیجه مشکل به صورت ریشه‌ای برطرف شود. به عنوان نمونه یکی از مشکلات افراد پرخوری است. طوری که اگر پرخوری را کنار بگذارند، پیشرفت خوبی در لاغری خواهند داشت ولی چون تبدیل به عادت شده است، نمی‌توانند از آن رهایی یابند. حال در یکی از قسمت‌های آموزشی EFT روی همین موضوع کار می‌شود تا این عادت را کنار بگذارید.


EFT بهتر است یا TFT؟

پاسخ به این سوال کمی دشوار است. اگر منصفانه بخواهیم به قضیه نگاه کنیم، هر دو تکنیک بسیار اثربخش هستند و واقعاً برای انواع مسائل از ترک عادت‌های منفی گرفته تا رفع درد فیزیکی و همین طور تجربۀ فراوانی مالی در زندگی (با رفع ذهنیت منفی نسبت به پول و مادیات) خوب جواب می‌دهند. البته این دو تکنیک تفاوت زیادی با هم ندارند و در بسیاری موارد فقط در ترتیب ضربه زدن یعنی Sequence با هم فرق می‌کنند. ولی روش TFT که در محصول ما کوین ترودو آن را آموزش می‌دهد، می‌تواند برای بسیاری راحت‌تر باشد. به همین خاطر ما توصیه می‌کنیم روش تی‌اف‌تی (TFT) را امتحان کنید. اگر باز هم سؤالی در این زمینه دارید، لطفاً به پشتیبانی در تلگرام یا واتساپ پیام دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *