چگونه بر استرس و اضطراب خود غلبه کنیم؟

جان کهو در این ویدیو آموزشی راه کارهایی اثر بخش و کاربردی ارائه می دهد برای این که بتوانیم بر استرس ها و اضطراب های موجود در دنیای امروز غلبه کنیم. راه کارهایی که به ظاهر ساده اند اما به نوعی ما آن هارا فراموش کرده ایم. از جمله استرس هایی که امروزه بر دنیای ما غالب شده اند، مسائلی نظیر مشکلات مالی، عاطفی و ذهنی هستند. از طرفی ما در جامعه ای زندگیم می کنیم که مبنای موفقیت بر مبنای میزان پولی هست که داریم، بر این مبناست که چه قدر خوش چهره هستیم و چه قدر در شبکه های اجتماعی طرفدار داریم. خلاصه عوامل استرس زا و تنش زا امروزه در جامعه به طرز فزاینده ای افزایش پیدا کرده اند که نیاز هست بتونیم خوب آموزش ببینیم تا آرامشون رو حفظ کنیم تا این عوامل بر هم زننده آرامش، ما را از حالت تعادل خارج نکنند.


یک نکته:

البته ناگفته نماند که در زندگی میزان مشخصی از اضطراب وجود داره و به نوعی شاید اجتناب ناپذیر باشه که همیشه یا اکثر اوقات دچار کمی استرس بشیم اما اگر این استرس و اضطراب از حد خودش تجاوز بکنه و بیشتر بشه، قطعاً مشکلات مختلف جسمی و روحی روانی رو سبب می شه.

منشأ اضطراب چیه؟

اساساً اضطراب از این موضوع نشأت می گیره که ما فکر می کنیم یا می بینیم که شرایط مطابق میل ما رقم نمی خورن. حال جان کهو در این ویدیو به ما پیشنهاد می ده که بفهمید قرار نیست همه چیز رو از قبل بدونید و احساس اطمینان کامل در مورد آینده و زندگی داشته باشید. انگار که ما همیشه خواستیم همه چیز رو از قبل بدونیم و یک احساس اطمینان کامل در مورد آینده پیش رو داشته باشیم. اما جان کهو می گه شما هرگز ساز و کار زندگی رو کامل درک نمی کنید:

همیشه ابهام و عدم قطعیت در زندگی وجود داره

پس یک راه حل اینه که انقدر نگران نباشیم که آینده ما چی می شه. یک نقل قول معروفی وجود داره که می گه:

امیدوار باقی بمان. وقتی که هیچ چیز معلوم نیست، همه چیز ممکن است

از طرفی خوبه که این رو بدونید که شما در زندگیتون تصمیم می گیرید، اما این فرایند تصمیم گیری مثل رفتار یک هنرمنده. در واقع هنرمند حدس و تخمین می زنه. یعنی شما در نقش یک هنرمند برا این که بتونید خلق کنید، خودتون رو آزاد بذارید و نگید که من حق اشتباه ندارم. خودتون رو آزاد بذارید و وارد قلمرو ناشناخته ها بشید. (در دوره پیشرفته مراقبه دانداپانی به موضوع کنترل ذهن پرداخته می شه که می تونید از این طریق اضطرابتون رو به حداقل برسونید یا از بین ببرید. برای مشاهده توضیحات بیشتر روی متن آبی رنگ کلیک کنید)

حقیقت اینه که هر آنچه شما می خواهید در قلمرو ناشناخته ها وجود داره. پس وارد این قلمرو بشید و به جستجو بپردازید. فشار رو از روی خودتون بردارید. زندگی شما حتماً نباید تمام و کمال باشه. اما خب این هم واضحه که باید تلاش کنید. ولی این رو بدونید که تلاش همراه با استرس نتیجه بخش نیست. 

مورد بعدی اینه که تو زندگی امیدوار و مثبت اندیش باشید. مثبت اندیشی به این معنا نیست که مشکلات رو کامل انکار کنیم و اونارو نادیده بگیریم. بلکه به این معناست که با نگرش مثبت تلاش کنیم تا اون هارو حل کنیم و بدونیم که نوع واکنشی که به مسائل و مشکلات زندگی نشون می دیم، سرنوشت سازه نه این که با مشکلات بجنگیم. 

ویدیو رو حتماً ببینید. چون ارزش بارها دیدن رو داره. توصیه های جان کهو مفیده:


ضمن این که می تونید توضیحات ویم هاف (ملقب به مرد یخی) رو هم در مورد غلبه بر استرس و اضطراب ببینید و بشنوید:

ویم هاف (ملقب به مرد یخی): غلبه بر ترس در ایام کنونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×