چگونه ذهن، بدن و زندگی خود را کنترل کنید

در این مصاحبه، جو دیسپنزا راهکارهایی بسیار ارزشمند آموزش می دهد تا با استفاده از آن ها بتوانیم ذهن، بدن و زندگی خود را کنترل کنیم. ابتدا دیسپنزا با این موضوع شروع می کند که عادت های ما حاصل تکرار چند باره هستند. یعنی وقتی یک فکر، احساس و رفتار رو بارها و بارها تکرار می کنیم، در وجود ما نهادینه شده و قدرت می گیرند. سپس این افکار و رفتارهای تکرار شده به صورت اتوماتیک تکرار شده و از این پس کنترل زندگی و اراده ما را در دست می گیرند.

پس چاره کار چیست؟

حال برای آنکه بتوانیم عادات نامناسب خود را کنار بگذاریم احتمالاً مسیر سختی در پیش داریم. چون که بدن ما با این عادات شرطی شده و با یک شیمی مخصوصی انس گرفته است. البته دکتر دیسپنزا در ویدیو بیشتر در این باره توضیح می دهد که چگونه رفتارهای تکرار شونده بدن ما را شرطی می کنند. در مورد راه حل هم این گونه توضیح داده می شود که ابتداً سعی کنیم آرامش خود را حفظ کنیم یعنی خودمان را آرام کنیم. چون در حالت آرامش مغز ما ورودی های کمتری دریافت می کند و بهتر می تواند تحت کنترل ما باشد.

پس از آن از تجسم استفاده می کنیم. یعنی آن صحنه، رفتار یا تجربه ای که مد نظرمان است را در ذهن تجسم می کنیم:

 این تجسم کردن یک احساسی در ما ایجاد می کند که هرچه قدرت این احساس بیشتر باشد، سریعتر می توانیم به نتایج دست پیدا کنیم. البته راهکارهای دیگری هم مطرح می شود مانند مراقبه. مراقبه و مدیتیشن هم اثر مشابهی دارند. یعنی در مراقبه ما چشمان خود را می بندیم و سعی می کنیم آرام بگیریم. یعنی ذهن و بدن در آرامش و سکون قرار می گیرند که پر واضح است که در تجربه های اول آرام گرفتن کار سختی است اما در تمرین های بعدی آسان تر می شود. همین آرامش یافتن تأثیری عمیق بر کنترل ذهن و بدن دارد. چون وقتی آرام هستیم توجهمان به درون است و اجازه نمی دهیم عوامل و محرک های بیرونی آرامش ما را برهم بزنند.

این نکته بسیار مهمی است که دکتر جو دیسپنزا بسیار بر آن تاکید دارد. این نکته که اجازه ندهیم عوامل بیرونی بر ما تسلط داشته باشند و ما را اسیر خود کنند. بلکه توجهمان را به درون ببریم و خود را منشأ اثر بدانیم. در این صورت است که قدرت خلق پیدا می کنیم. هرچه قدر بر این نکته تاکید داشته باشیم، کم است. با توجه به محیط بیرون، قدرت خلق را از خود می گیریم. اراده مان را ضعیف می کنیم. البته حرف ما این نیست که محیط بیرون را کامل نادیده بگیریم. به هر حال شرایط محیط هم اثر می گذارند و این کاملاً واضح است. اما به محض این که به این قدرت می رسیم که به درون خود توجه کنیم و منشأ اثر خودمان باشیم، شرایط شروع به تغییر می کنند. از وضع سلامت جسمانی و روحی گرفته تا تغییر شرایط بیرونی نظیر شرایط مالی و اجتماعی هم دستخوش تغییر و تحول واقع می شوند.

برای دریافت راهنمائی های بیشتر حتماً ویدیو را با دقت ببینید. لینک دانلود هم در انتها موجود است.

نکته آخر: به زودی محتواهای بیشتری در مورد سبک تغذیه هم قرار می دهیم. چون تغذیه هم بسیار بر سلامت روح و روان اثر گذار است و البته پر واضح است که سطح سلامت جسمانی ما بسیار با سبک تغذیه ما ارتباط دارد.

برای دانلود این ویدیو کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×