چگونه مطالعه مؤثری داشته باشیم؟

چگونه مطالعه مؤثری داشته باشیم؟

جیم کوئیک استاد حافظه و مربی تغییر و تحول فردی در این ویدیو کوتاه، نکاتی کاربردی برای این که بتونیم مطالعه مؤثری داشته باشیم و بازدهی مطالعمون رو بالا ببریم، مطرح می کنه.

جیم کوئیک عنوان می کنه که مهمترین دارائی شما، زمان شماست. پس مهمه که از این دارائی به بهترین شکل استفاده کنید و اون رو به هدر ندید. حالا در موقع مطالعه هم این موضوع مهمه. یعنی ما یک زمان مشخصی برای مطالعه کردن داریم و نمی تونیم تمام وقتمون رو به مطالعه اختصاص بدیم. حال برای این که این مطالعه بازدهی خیلی خوبی داشته باشه، لازمه یک سری نکات رو رعایت کنیم. شاید بعضی از شما عزیزان که این مقاله رو می خونید، مشکل مطالعه نداشته باشید و هرچیزی که می خونید خوب به یادتون بمونه. خب این عالیه. شاید نیاز نباشه این ویدیو رو ببینید. اما این مقاله و ویدیو آموزشی برای دوستانی که مشکل مطالعه دارند، می تونه کارآمد باشه.

جیم کوئیک می گه، کلید فهمیدن و درک خوب، سؤال پرسیدنه

سؤالات حکم جواب رو دارند. چون وقتی که

سؤال می پرسید، حتماً جوابش رو می گیرید

می تونید به توصیه جیم کوئیک موقع مطالعه گوش بدید. ایشون توصیه می کنن وقتی که دارید مطلبی رو می خونید، یک کاغذ کنار دستتون باشه. با یک خط، اون رو به دو قسمت تقسیم کنید. در سمت راست نکات مهم رو یادداشت کنید و در سمت چپ باید 3 تا سؤال بنویسید. ( البته در ویدیو این نکته بالعکس عنوان می شه. یعنی توصیه می شه نکات رو در سمت چپ بنویسید و سؤالات رو در سمت راست بنویسید. به این خاطر که در زبان انگلیسی این طور مرسوم هست ولی ما در فارسی عکس این عمل می کنیم. البته اختیاری هست می تونید مثل انگلیسی زبان ها عمل کنید)

در سمت چپ اولین سؤالی که باید بپرسید اینه:

من چطور می تونم از این مطالب استفاده کنم؟

هدف از پرسیدن این سؤال اینه که مغز بر این تمرکز کنه که چطور می تونه از این مطالب در عمل استفاده کنه. یعنی می خوایم مفاهیم تا حد ممکن ساده بشند تا بتونیم از اون ها در عمل استفاده کنیم. این سؤال خلاقیت شما رو به کار می اندازه

این سؤال رو یادداشت کنید و بهش فکر کنید. هر وقت جوابی به ذهنتون رسید اون رو بنویسید. دومین سؤالی که پاسخش خیلی مهمه و باید از خودمون بپرسیم، اینه که:

چرا باید این مطالب رو بخونم؟ یا چرا باید از این مطالب استفاده کنم؟

چون اگه بایدی نباشه، اگر الزامی نباشه ما اقدام نمی کنیم و صرفاً اون مطالب رو می خونیم بدون این که تلاش کنیم اون هارو به کار ببندیم.

جیم کوئیک این الزام و باید رو به موفقیت هم ربط می ده و می گه که اگر ما برای موفق شدنمون دلیل محکم داشته باشیم و یک الزامی پشت اعمالمون باشه، موفق می شیم. مثلاً می گه که ببینید کی روی شما حساب باز می کنه و دوست دارید موفق بشید تا چه کسی رو خوشحال کنید؟!. همین که کسی باشه که دلیل موفقیت شما باشه مثل خانواده یا همسر یا بچه هاتون، این یک دلیل قوی برای شما می شه تا بلند شید و تلاش کنید.

این رو درک کنید که چه کسی از من توقع داره که بهترین خودم باشم؟

یک فرمول بسیار کاربردی هم در همین رابطه در مورد موفق شدن وجود داره:

دلایل، منجر به تلاش کردن می شند و تلاش هم نتایج رو می سازه

سومین سؤالی که موقع مطالعه باید از خودمون بپرسیم تا مطالعه مؤثری داشته باشیم اینه که:

چه موقع باید از این مطالب استفاده کنم؟

در نهایت پاسخ های این سه سؤال، بهره وری مارو افزایش می دند. می پرسید چطوری؟ خب یک راهش این طوره که باعث می شند هدف تعیین کنیم و زمانبندی انجام بدیم. مثلاً اگر در مورد سودمندی های مراقبه کردن مطالبی رو می خونیم و این سه تا سؤال رو یادداشت می کنیم و بهشون جواب می دیم، حالا به این فکر می افتیم که همین الان بریم مراقبه کنیم!!. یا این که حداقل برنامه ریزی می کنیم تا فلان موقع مراقبه انجام بدیم.

دوستان این ویدیو رو تا انتها ببینید. چون نکات کاربردی و مهمی مطرح می شه.

در آخر نتیجه ای که می خوایم بهتون بگیم اینه که، هدف ما از انجام چنین کاری موقع مطالعه اینه که، به عمل کردن برسیم. یعنی دانشی که به دست میاریم رو در عمل به کار بگیریم تا از این عمل منفعتی به دست بیاریم.

اگر نظر یا پیشنهادی در مورد این ویدیو دارید در قسمت نظرات بیان کنید. حتماً نظرات شما رو می خونیم.

لینک دانلود هم در انتها موجوده.

برای دنلود روی این دکمه کلیک کنید

دوستان یک محصول هم در سایت موجوده که استاد اون آقای جیم کوئیک هست و در مورد تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز صحبت می کنه، توصیه می کنیم توضیحات این محصول رو حتماً در صفحه محصول بخونید: 

مستر کلاس تقویت حافظه جیم کوئیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×