دانش نوروپلاستیسیتی چیست؟

دانش نوروپلاستیسیتی که معادل آن در فارسی ترمیم پذیری مغز یا انعطاف پذیری مغز می باشد، دانش مطالعه اعصاب و همین طور فعل و انفعالات نورون های عصبی است. در این ویدیو ابتدا چند تا از ویژگی های مغز بیان می شود و بعد به نقش نورون ها در نحوه تجربه کردن ما و کنترل و مدیریت زندگیمون پرداخته می شود. در واقع هر کس که در وادی مثبت اندیشی و موفقیت مطالعه کرده باشد حتماً به گوشش خورده است که باورها نقش بسیار مهمی در زندگی انسان دارند. این باور ها هستند که در میزان سلامتی، درآمد، نوع تجربیات و موارد بیشمار دیگر نقش بسیار مهمی دارند. حال اگر بنیادی تر به این قضیه نگاه کنیم، باورها افکاری هستند که بارها و بارها در مغز ما تکرار شده اند. (مشاهده باورهای کوانتومی از جان کهو)

یعنی وقتی ما فکری می کنیم یا دچار احساسی می شویم، برای این فکر یا احساس یک مسیر عصبی در مغز تشکیل می شود. حال اگر این فکر یا احساس بیشتر و بیشتر تکرار شود، این مسیر نورونی قوی تر می شود. طوری که به مرور این مسیر عصبی در مغز نهادینه شده و ابتکار عمل را به دست می گیرد.

البته ایجاد مسیر ها و مدارهای عصبی صرفاً مختص به افکار و احساسات نیست. یافته های جدید علمی نشان می دهند، هنگامی که شما چیز جدیدی یاد می گیرید، تعداد اتصالات نورونی 2 برابر شده و از حدود 13 هزار ارتباط و اتصال نورونی، به 26 هزار ارتباط نورونی افزایش پیدا می کند. حال اگر این یادگیری ادامه دار باشد، این مسیر های عصبی قدرت بیشتری پیدا کرده و در مغز نهادینه می شوند طوری که ما یک مهارت جدید یاد می گیریم. و وقتی این مهارت را تمرین می کنیم، در آن ماهر می شویم و سری های بعد راحت تر آن مهارت را اجرا می کنیم. دلیلش این است که مسیرها و مدارات عصبی مربوط به یادگیری این مهارت قوی شده اند و هر بار که لازم باشد ما آن مهارت را اجرا کنیم، این مسیر های عصبی با صرف انرژی کمتری فعال می شوند و بدون آنکه نیاز باشد ما انرژی خیلی زیادی صرف کنیم، آن مهارت را انجام می دهیم.

یک مثال:

مثال رانندگی را در نظر بگیرید. اوایل که می خواهید رانندگی یاد بگیرید، بسیار دقت می کنید که پاهایتان درست روی پدال ها باشد. دنده عوض کردن را بسیار با دقت انجام می دهید. به آینه ها بسیار توجه می کنید. و حتی شاید بعد از پایان جلسه اول به خاطر انرژی فراوانی که مصرف کرده اید، بسیار بدن کوفته و خسته ای داشته باشید. خب این به دلیل این است که شما یک یادگیری جدید داشته اید و مسیر های نورونی جدیدی در مغز ایجاد شده اند و به نوعی مغز انرژی زیادی برای خلق این مسیرهای نورونی ایجاد کرده است. اما سری های بعد با تمرین بیشتر متوجه می شوید که مهارتتان در رانندگی بیشتر شده. به این دلیل که این مسیرهای عصبی قوی تر شده اند و ابتکار عمل را به دست گرفته اند.

حال در مورد باورها هم همین طور است. حتماً قبول دارید که باورها در زندگی بشر بسیار مهم اند. اگر باورهای محدود کننده داریم از لحاظ بنیادی مسیر ها و مدارات عصبی قدرتمندی برای این باورهای محدود کننده در مغز ما وجود دارد که تا زمانی که این اتصالات نورونی شکسته نشوند، این باورهای محدود کننده نیز از بین نمی روند.

پس لازم است تا با شناخت دانش نوروپلاستیسیتی و درک آن کارهایی انجام دهیم تا بتوانیم این مسیرهای نورونی غلط را اصلاح کنیم و به جای آن ها باورهای درستی در خود ایجاد کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم.

در این ویدیو چند راهکار قدرتمند برای تغییر باورها و همین طور تغییر اتصالات نورونی ارائه می شود که تمرین کردن این راهکار ها نقش تأثیر گذاری در بهبود عملکرد ما دارد. در زیر به چند مورد از این روش ها اشاره می کنیم:

 1. سپاسگزار باشید و سپاسگزاری را به جای عصبانی بودن تمرین کنید:
  اگر در حالت ترس یا احساسات منفی دیگر از جمله عصبانیت باشید، این احساسات اتصالات نورونی قدرتمندی در مغز می سازند که در این حالت ما از احساس شاد بودن و خوشحال بودن محروم می شویم. اما سپاسگزار بودن خلاف این واقعیت را خلق می کند. سپاسگزاری بسیار بسیار بر مغز ما اثر گذار است.
 2. در لحظه باشید!:
  البته شاید بگوئید در لحظه زندگی کردن یک افسانه دست نیافتنی است. در واقع هدف ما از این که می گوئیم در لحظه باشید این است که آگاه باشید. چون آگاه بودن مزیت های بیشماری دارد که هم بر سلامت ما اثر گذار است و هم این که دنیای بیرون ما را تحت تأثیر قرار می دهد. آگاه بودن باعث می شود اگر دچار افکار و احساسات منفی شدیم یا اگر اتفاق ناخوشایندی برایمان رخ داد، سریعاً به خود بیائیم و روی مشکل یا فکر و احساس منفی تمرکز و توجه نکنیم. برای این که بتوانید آگاهی بیشتری در طول روز داشته باشید می توانید مراقبه انجام دهید. یا تمرین تنفس عمیق انجام دهید. این ها روش های ساده اما در عین حال قدرتمند برای کسب آرامش و آگاهی بیشتر اند. ضمناً می توانید دعا و نیایش انجام دهید و با خداوند خلوت کنید. با اون حرف بزنید. چون وقتی به یگانه منبع جهان هستی متصل می شوید، انرژی می گیرید و این بسیار ارزشمند و راهگشاست.
 3. رفتارها و عادات روزمرتون رو مورد ارزیابی قرار بدید:
  عادات و رفتار های روزمره منفی را حذف کنید. چنید عاداتی به نفع شما نیستند و انرژی مغز شمارا هدر می دهند. برای این که در حذف عادات منفی موفق باشید باید بدانید که به یکباره نمی توانید آن هارا از بین ببرید. بلکه با صبر و حوصله اقدام به این کار کنید.
 4. از قدرت تجسم و تصویر سازی ذهنی استفاده کنید:
  خواسته هایتان را تجسم کنید. ببینید که به خواسته هایتان رسیده اید. احساس رسیدن به خواسته هایتان را در ذهنتان احساس کنید. در مقالات دیگر به طور مفصل در مورد قدرت تصویر سازی ذهنی در ایجاد ساختارهای عصبی جدید در مغز صحبت می کنیم. اما فعلاً این را بدانید که تجسم شما بسیار قدرتمند است. از آن به نفع خود استفاده کنید.

ویدیو نوروپلاستیسیتی را ببینید


یک روش جذاب برای اثرگذاری بر نورون ها

روش درمانی بسیار اثرگذاری به نام TFT یعنی درمان با میدان فکری وجود داره که اساس کار اون، تأثیرگذاری بر اتصال نورون ها و تغییر اونها به شیوه ای مثبت هست. در واقع در این روش شما برای مشکلات و موضوعات مختلف بر یکسری از نقاط بدن ضربه می زنید تا گرفتگی ها و انسدادهای انرژی در بدن و ذهن برطرف بشه. حالا برای تغییر باورها، عادات، نگرش ها و احساسات منفی هم خیلی خوب می شه ازش استفاده کرد طوری که نتایج حاصل از اجرای این تکنیک شما را شگفت زده می کنه. این تکنیک کاملاً علمی و آزموده شده هست و در محصول پایین کوین ترودو این روش رو شما یاد می ده. در حقیقت اجرای این تکنیک وقت کمی از شما می گیره و خودتون هم می تونید انجامش بدید. هیچ کار عجیب و غریبی قرار نیست انجام بدید و فقط لازمه روی یکسری از نقاط بدن ضربه بزنید و طبق دستورالعمل تکنیک عمل کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ این محصول، روی لینک زیر بزنید. 

پاکسازی انرژی منفی با تکنیک تی‌اف‌تی

تکنیک قدرتمند و اثربخش TFT رو با آموزش کوین ترودو یاد بگیرید تا بر انرژی‌ها، احساسات و باورهای منفی غلبه کنید. ضمن اینکه به ترجمۀ دقیق و کامل کتاب درخواست شما اجابت می‌شود، نوشتۀ اِستر و جری هیکس دسترسی دارید تا با مطالعۀ این کتاب درک عمیق‌تری از قوانین حاکم بر جهان هستی کسب کنید و زندگی موفقی رو برای خودتون خلق کنید. چکیدۀ آموزش‌های کلیدی کوین ترودو هم که حاوی 280 نکتۀ طلائی موفقیت‌آفرینه، تقدیم‌تون می‌شه. 

اطلاعات بیشتر

ما را در تلگرام دنبال کنید

t.me/gurukevin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×